Staň se na den programátorkou/programátorem

Datum konání
   Máte dotaz?
Kontaktní osoby:

pro odborné dotazy
Ing. Pavel Eichler, Ph.D.

 

pro organizační dotazy
Helena Hauzírková

    

Představ si den, kdy se na okamžik ocitneš v roli profesionální programátorky, programátora! Studenti středních škol budou mít jedinečnou příležitost nahlédnout do fascinujícího světa programování na půdě Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) v Děčíně.

Během tohoto speciálního dne se pod vedením zkušených odborníků ponoříš do řešení skutečných programovacích úkolů. Získáš nejen základní dovednosti, ale také možnost vyzkoušet si, jaké to je pracovat na reálných projektech. 

Ať už jsi začátečník, který právě zvládl základy cyklů a podmínek, nebo máš v programování více zkušeností, akce je určena právě pro tebe!

Navíc budeš moci nahlédnout do zákulisí práce IT odborníků a zjistit, jak fungují moderní technologie. Celý den budeš obklopen inspirující atmosférou a podporou od týmu odborníků, kteří ti budou k dispozici.

Budeš mít příležitost klást jakékoli otázky, ať už tě zajímá technika, pracovní postupy nebo kariérní cesta jednotlivých pracovníků v oboru. Možná právě tento den odstartuje tvou cestu k úspěšné kariéře v technologickém světě.

Občerstvení po celou dobu konání akce je zajištěno. Účastníkům pomůžeme zajistit uvolnění z výuky.

Program akce
Pondělí 9. 12. 2024
9:00 Zahájení
9:30 - 10:00 Úvod do programování ve vědě
10:00 - 10:15 Svačina
10:15 - 12:15 Základy LBM
12:15 - 13:00 Oběd
13:00 - 15:00 Základy GUI
15:00 - 16:00 Diskuze, vyhodnocení, závěr

Náplň odborné části akce

1. Úvod do programování ve vědě

  Co je vědecké programování?

Krátká prezentace o tom, jak se programování využívá ve vědeckých oborech, jako je fyzika, chemie a biologie. Ukázka simulací, které se používají k modelování přírodních procesů.

  Význam simulací v inženýrství a vědě:

Vysvětlení, jak simulace pomáhají zkoumat a analyzovat složité fyzikální systémy bez nutnosti reálných experimentů. např. simulace proudění tekutin, výpočty aerodynamiky apod.

2. Základy Lattice Boltzmann Method (LBM)

  Principy LBM:

Seznámení s LBM jako numerickou metodou pro simulaci proudění tekutin. Vysvětlení, jak funguje mřížková Boltzmannova metoda, její výhody a kde se využívá.

  Jednoduchý příklad použití LBM:

Společně se studenty vytvoříme základní simulaci proudění tekutiny pomocí LBM. Krok po kroku vysvětlíme jednotlivé části kódu, aby studenti pochopili základní matematické a fyzikální principy.

  Zadání úkolu pro studenty:

Studenti dostanou za úkol vytvořit vlastní program simulující proudění tekutiny ve 2D mřížce. Program bude zahrnovat jednoduchou vizualizaci výsledků (např. pomocí knihoven jako matplotlib v Pythonu).

3. Vytvoření grafického uživatelského rozhraní (GUI)

  Základy tvorby GUI v Pythonu:

Krátký úvod do knihoven pro tvorbu GUI (např. Tkinter nebo PyQt). Vysvětlení základních konceptů, jako jsou okna, tlačítka, vstupy a výstupy.

  Interaktivní GUI pro simulaci:

Studenti budou instruováni, jak propojit své LBM simulace s jednoduchým GUI, které umožní obsluhu programu. GUI bude obsahovat ovládací prvky pro zadávání parametrů simulace, spouštění simulace a vizualizaci výsledků.

  Zadání úkolu pro studenty:

Studenti vytvoří své vlastní grafické rozhraní pro obsluhu vytvořeného LBM programu. Cílem je, aby jejich program byl uživatelsky přívětivý a umožňoval jednoduché zadání parametrů (např. hustota tekutiny, rychlost proudění).

4. Prezentace a diskuze

Studenti budou mít možnost prezentovat své řešení, vysvětlit, jak funguje jejich program, a diskutovat případné problémy a nápady na vylepšení. Krátká diskuze o tom, jak je možné tyto principy aplikovat v dalších vědeckých a technických projektech.

5. Závěrečný úkol (volitelné)

Studenti, kteří budou chtít, mohou v rámci dobrovolného úkolu svůj projekt rozšířit o další funkce (např. složitější simulace, pokročilejší GUI, optimalizace výkonu).

Akci finančně podporuje: